Hero Image
Image
Gyproc
2 minutes min

Ajaloost

Posted on 17.03.2022 - updated on: 17.03.2022

Kipsi unikaalsed ehituslikud omadused avastati vanade egiptlaste poolt 3700 e.Kr. Teadmised ja oskused kipsi kasutamisest ehitusmaterjalina toodi Euroopasse roomlaste poolt ja 15.sajandil kasutati seda Lõuna-Euroopas laialdaselt nii sise-kui välisseinte viimistlemisel. Valdav osa kasutatavast kipsist kaevandati Pariisi Montmartre'i kvartali piirkonnas, siit ka nimetus "Plaster of Paris". 

 

Kipsplaadi tootmiseks vajaliku tehnoloogia leiutas ameeriklane August Sackett alles 19.sajandi lõpus. 1894.aastal sai ta patendi kipsplaatide tööstuslikuks tootmiseks konstrueeritud masinale. Kipsplaadi leiutamiseni viis ameeriklaste tol ajal levinud ehitustava – majad tehti peamiselt tellistest ja karedad tellisseinad siluti tasaseks märja kipsiga. See töö oli raske ja vaevarikas ning võttis palju aega. Kipsplaadiga sai seinad märgatavalt kiiremini ja lihtsamalt siledaks ja töö oli puhtam. Sacketti kipsplaadid koosnesid mitmest kipsi- ja kartongikihist, tänapäeval on kipsplaadi välispinnad kartongist ning kipsikiht nende vahel.

 

Euroopas ehitati esimene kipsplaadivabrik 1917.aastal Inglismaal Liverpoolis. Kuna Skandinaaviamaades kipsileiukohad puuduvad, hakati kipsplaati 1927.aasatal Rootsi importima.  Esimene tehas Põhjamaades valmis Varbergis 1957.aastal, mis on ka firma Gyproc loomisaastaks. Soome esimese kipsplaadivabriku rajas Ühinenud Paberitehased 1949.aastal eesmärgiga ärakasutada Myllykoski Paberitehases toodetavat kartongi. Materjal nimetati kipsoniidiks. Kipsoniitplaadid ei olnud aga kvaliteetsed ega pälvinud ehitajate soosingut. Tehas müüdi 1970.-ndate alguses Paraisten Kalkkivuori Oy (Partek) ja Gyproc AB (Rootsi) ühisfirmale, loodi Gyproc Oy ning 1972.aastal hakati kipsplaate tootma Kirkkonummis.

 

Aastast 2002 kuulub Gyproc Oy rahvusvahelisse BPB-kontserni (British Plasterboard), mis on maailma suurimaid kipsplaadivalmistajaid. Aastal 2006 ostis prantsuse kontsern Saint-Gobain kogu BPB ja koos sellega ka Gyproci.

 

Eestis on Gyproc esindatud alates 1995. aastast. 2006. aastal toimus ühinemine Saint-Gobain Isover Eesti AS-iga ning aastal 2009 liitus meiega maxit Estonia AS. Koos tegutsetakse edasi Saint-Gobain Eesti AS nime all. Enamik Eestis müügil olevatest Gyproc-kipsplaatidest on toodetud Soomes Kirkkonummi tehases.