1 min
Tootmine
Posted on 07.01.2021 - updated on: 15.06.2021
Kipsplaadid valmistatakse kipsist, kartongist ja veest, kusjuures kipsimassile lisatakse vähesel määral sideaineid (peamiselt tärklist) ja vahuaineid. Märkimisväärses koguses kasutatakse teisest tooret – taasringlusse võetud kipsi ja vanapaberist valmistatud kartongi.
Kips on segu looduslikust kipskivist (Gyproc-plaatide jaoks tuuakse seda Hispaaniast), elektrijaamade suitsugaaside puhastamisel saadavast tööstuslikust kipsist ning plaatide valmistamisel tekkivate plaadijääkidest ja ehitustelt kogutud ja purustatud kipsplaatidest saadud kipsist. Viimaste jaoks on Põhjamaades loodud spetsiaalsed vastuvõtukohad.
Kips on tänuväärne ehitusmaterjal– teda saab korduvalt kasutada, sest ta ei kaota oma omadusi ka pärast mitmekordset ümbertöötamist.
Tootmise etapid:
- Looduslik kipskivi jahvatatakse ning segatakse kipsplaadijäätmetest saadud taaskasutuskipsiga.
- Seejärel kipsisegu kuumkuivatatakse. Kolmveerand segus olnud veest aurub ning saadakse stukk-kips, millest eemaldatakse tolm jm. võõrised
- Et kartong kleepuks hästi kipsi külge, lisatakse kipsimassile tärklist ja vett, plaatide kaalu vähendamiseks vahuaineid ning vastupidavuse suurendamiseks klaaskiudu.
- Seejärel kipsimass segatakse läbi ja valatakse vormimislaual kahe tugeva kartonglehe vahele. Vormimislaual saab kipsplaat vajaliku laiuse ja paksuse.
- Pärast umbes 400 meetri pikkuse kipsplaadilindi tardumist lõigatakse see vajaliku suurusega plaatideks.
- Plaadid kuivatatakse kuivatis, seejärel kontrollitakse nende kvaliteeti ning nad lõigatakse täpsesse mõõtu.
- Valmis plaatidele märgitakse kood, mõõtmed, mass, valmistamiskuupäev ja Gyproci logo ning nad pannakse lattu.